Rogi montowane na kierownicę rowerową zwiększają ilość możliwych sposobów chwycenia kierownicy w trakcie jazdy. W mojej ocenie jest to bardzo przydatne rozwiązanie, które znakomicie sprawdza się przy pokonywaniu długich tras oraz podjazdów, bowiem dłonie trzymane w jednej pozycji przez wiele godzin potrafią drętwieć przez co znacząco spada komfort naszej jazdy. Dodatkowo w trakcie podjazdów możemy zmienić naszą sylwetkę przesuwając ciężar ciała na przednie koło dzięki czemu unikniemy podrywania przedniego koła. Rogi rowerowe obecnie produkuje się z aluminium oraz karbonu dzięki czemu są lekkie oraz nie korodują. W przeszłości można było kupić rogi stalowe, które były nieco cięższe od ich aluminiowych odpowiedników.
Generalnie rogi na kierownicę możemy podzielić na dwie grupy: montowane zewnętrznie czy pomocy obejmy oraz wciskane do środka kierownicy. Pierwsze rozwiązanie niesie za sobą więcej zalet oraz jest zdecydowanie bardziej popularne. Rogi zaciskane są zdecydowanie bardziej stabilne oraz pewne. W przypadku rogów wciskanych istnieje większe prawdopodobieństwo przesuwania się rogu oraz w trakcie montażu należy uważać, aby nie uszkodzić kierownicy.
Rogi na kierownicę z lusterkami
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Rogi na kierownicę możemy także podzielić na proste oraz wygięte, na tych drugich mamy nieco więcej możliwości chwytów. Rogi powinny być zamontowane pod kątem od 0 do 20 stopni względem poziomu. Rogów nie należy montować pod kątem 90 stopni, ponieważ może być to niebezpieczne. W przypadku wywrotki możemy się na nie nadziać. Jeżdżąc z zamontowanymi rogami po mieście należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ ewentualne zahaczenie rogiem o znak, innego rowerzystę czy pieszego może mieć katastrofalne skutki. Ostatnio przeglądałem dostępne w sprzedaży internetowej rogi i trafiłem na ciekawe i praktyczne rozwiązanie, a mianowicie rogi z lusterkami. Wprawdzie powierzchnia lustra nie jest olbrzymia, jednak wystarczy na to, aby mieć podgląd sytuacji za naszymi plecami.