Wybór roweru dopasowanego do rodzaju tras, po których poruszamy się najczęściej, ma ogromne znaczenie dla naszej wygody, komfortu oraz bezpieczeństwa w czasie jazdy. Nie da się jednak ukryć, że w gąszczu ofert rowerów różnych typów ciężko czasem podjąć nam decyzję. Szczególnie, jeśli nie posiadamy wiedzy na temat cech poszczególnych jednośladów.
Wśród tych, które przedstawiane są jako rowery najbardziej uniwersalne, które doskonale sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na szutrowych drogach, wymienić należy rower crossowy oraz rower trekkingowy. Czym się różnią? Jakie dają nam możliwości? Który z nich wybrać? Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą znaleźć odpowiedź na każde z tych pytań.
Jakie cechy posiada rower crossowy?
Rower crossowy to coraz częściej wybierana propozycja, która spełni oczekiwania osób lubiących jeździć po leśnych, szutrowych drogach. Możemy opisać go jako typ roweru, który zbliżony jest nieco do rowerów MTB. O wiele mniej niż rower trekkingowy przypomina za to rower miejski. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim jest to typ roweru o dużych, 28-calowych kołach, które wyposażone są w opony o średniej grubości oraz umiarkowanym bieżniku. Dzięki temu rower crossowy dobrze radzi sobie na każdej utwardzonej nawierzchni drogi osiągając jednocześnie duże prędkości. Co ważne, rowery crossowe najczęściej nie są fabrycznie wyposażone w błotniki, bagażnik czy oświetlenie. W zamian za to, zyskujesz niską wagę roweru i możliwość personalizacji ewentualnego dodatkowego osprzętu.
Najlepszym wyborem są modele, które wyposażone są w hydrauliczne hamulce tarczowe. Doskonale radzą sobie bowiem nawet podczas bardzo dynamicznej jazdy po mieście. Jeśli wiesz, że często będziesz wyruszać w trasy leśnymi drogami i będziesz zmagać się z różnym ukształtowaniem terenu, postaw na rower crossowy, który będzie miał jak największą liczbę biegów. Dobre modele tego typu często mają nawet ok. 30 konfiguracji przełożeń biegów. Dzięki temu rower lekko prowadzi się niezależnie od terenu. Mówiąc o rowerach crossowych, nie sposób nie wspomnieć również o tym, że najczęściej nie są one wyposażone w sztywne widelce, lecz posiadają amortyzatory. Wbrew pozorom sprawdza się to nie tylko w terenie, ale również w mieście. Dzięki nim zarówno nierówności nawierzchni, jak i krawężniki przestają być wyzwaniem.
Jakie cechy posiada rower trekkingowy?
Drugim typem roweru, który warto wziąć pod uwagę, jeśli poszukujemy uniwersalnego modelu, jest rower trekkingowy. Tego typu rowery mogą kojarzyć się z modelami rowerów miejskich, są jednak od nich znacznie solidniejsze i bardziej wytrzymałe. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane podczas długich (w tym wielodniowych) wycieczek. Warto jednak mieć świadomość, że jest to typ roweru stworzony z myślą o jeździe po utwardzonych drogach. Mimo to, jeśli zdarzy nam się jazda po lesie – również powinniśmy czuć się w miarę komfortowo. Najważniejsze cechy rowerów trekkingowych to pełne wyposażenie, w skład którego wchodzą światła zasilane dynamem, solidny bagażnik, czy błotniki. Rower ten pozwala na zamontowanie sakw lub innych rodzajów bagaży, dzięki czemu doskonale sprawdza się podczas długich tras.
Opony w rowerze trekkingowym są zazwyczaj 28-calowe, cienkie oraz nieposiadające wyraźnego, głębokiego bieżnika. Pozwala to na osiąganie dużych prędkości podczas jazdy po asfalcie lub utwardzonych drogach. Rower ten będzie więc doskonale sprawdzał się nie tylko w dalekiej trasie, ale również podczas codziennych dojazdów np. do pracy. Warto dodać też, że w odróżnieniu od rowerów crossowych, rowery trekkingowe wyposażone są w wyprofilowaną kierownicę. Większość modeli rowerów turystycznych posiada kierownicę wygiętą w tzw. „jaskółkę”. Ten zabieg powoduje, że łopatki użytkownika w trakcie jazdy są bliżej siebie. Skutkuje to większym komfortem i mniejszym zmęczeniem w trakcie wielogodzinnej jazdy. Kierownicę w rowerach trekkingowych możemy wyregulować aż w trzech zakresach: pionowo, poziomo oraz wokół własnej osi.
Podsumowanie różnic pomiędzy rowerem trekkingowym i crossowym
Jak więc widzisz, zarówno rower crossowy, jak i rower trekkingowy to modele dość uniwersalne. Niemniej jednak rowerom trekkingowym bliżej jest do typu miejskiego, są kompletnie wyposażone i pozwalają na przyjęcie maksymalnie naturalnej pozycji ciała. Rower crossowy jest za to typem jednośladu dla osób, które są aktywne i zdarza im się schodzić z asfaltowych i utwardzonych dróg.
Który wybrać rower dla siebie? Crossowy czy trekkingowy?
Jak widzisz, zarówno rower crossowy, jak i rower trekkingowy ma wiele mocnych stron, które mogą przekonać cię do wybrania danego typu jednośladu. Jak więc podjąć decyzję, który rower będzie idealnym rozwiązaniem? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę swój styl jazdy oraz to, po jakich drogach poruszasz się najczęściej. Jeśli lubisz bardzo długie wycieczki rowerowe, często przemierzasz dalekie trasy – wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie rower trekkingowy. Ten typ jednośladu to przede wszystkim wygoda, komfortowa pozycja ciała oraz przystosowanie do przewożenia bagaży. Jeśli zaś zależy ci na tym, by wybrany rower radził sobie świetnie w terenie, zdarza ci się zjeżdżać z asfaltu i eksplorować leśne ścieżki – wówczas postaw na rower crossowy. Rower ten nie jest oczywiście przygotowany do ekstremalnych warunków (jak rowery MTB), niemniej jednak będzie w stanie zapewnić ci bezpieczeństwo na nieco mniej oczywistych trasach.
Niezależnie od tego, jaki typ roweru wybierzesz, pamiętaj, że w celu jego zakupu warto odwiedzić dobry sklep rowerowy, w którym znajdziesz modele znanych i cenionych producentów, najlepiej w atrakcyjnej cenie. Jednym z takich miejsc jest sklep rowerowy traperek.pl. To sklep, który warto odwiedzić w poszukiwaniu nowoczesnego, niezawodnego roweru, niezależnie od tego, jaki model wybierzemy.