Rower elektryczny – poradnik wyboru krok po kroku

Pokonywanie górskich szlaków na rowerze jest wspaniałe, ale i bardzo męczące. Codzienna jazda do pracy jednośladem również wymaga od nas sporego wysiłku. Jednak już nie musimy rezygnować z ulubionej formy przemieszczania się ze względu na słabszą kondycję czy trudniejsze tereny – jeśli wybierzemy rower elektryczny, każda trasa będzie stała przed nami otworem.

Czym jest rower elektryczny?

Rowery elektryczne cieszą się ogromną popularnością w Europie Zachodniej – królują na ścieżkach rowerowych w Holandii, ale też coraz częściej pojawiają się tuż za naszą zachodnią granicą. Nic w tym dziwnego – rowery elektryczne zapewniają ogromny komfort przemieszczania się, który docenimy na co dzień. Podczas weekendowych wycieczek pozwalają natomiast na pokonywanie jeszcze dłuższych tras i to przy minimalnym wysiłku. Jak zatem działa rower elektryczny?

W rowerach elektrycznych nadal musimy wkładać energię w pedałowanie, jednak wspomaga nas w tym silnik elektryczny – dzięki temu pokonywanie długich i wymagających tras (np. takich z licznymi przewyższeniami) jest w zasięgu każdego z nas. Warto wiedzieć, że w świetle prawa rowery elektryczne mogą być wspomagane silnikiem maksymalnie do prędkości 25 km/h, natomiast moc silnika nie może przekraczać 250 W – taki pojazd nie musi być nigdzie rejestrowany, a do użytkowania go nie są potrzebne żadne dodatkowe uprawnienia.

Aby jednak wybrać rower elektryczny w pełni odpowiadający naszym potrzebom, musimy wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów – wtedy sięgniemy po jednoślad, który najlepiej sprawdzi się w okolicznościach, w jakich zechcemy z niego korzystać.

Rodzaje rowerów elektrycznych

Zanim kupimy rower elektryczny, zastanówmy się, jak zamierzamy z niego korzystać – od tego będzie zależało, który z rodzajów jednośladu najlepiej odpowie na nasze oczekiwania. Co mamy do wyboru?

  • Miejski rower elektryczny – jeśli lubimy codziennie dojeżdżać rowerem do pracy, z pewnością wiemy, jak uciążliwe potrafi to być. Przepocona koszula i dyskomfort przez cały dzień lub, jeśli w ogóle jest taka możliwość, prysznic w biurze tuż przed rozpoczęciem pracy. Elektryczny rower miejski ułatwi nam życie! Pozwoli wygodnie i bez wysiłku się przemieszczać, omijając korki i korzystając z uroków pięknej pogody – i za każdym razem, gdy dojedziemy na miejsce, będziemy wyglądać perfekcyjnie!
  • Rowery elektryczne turystyczne – długie wycieczki całą rodziną w letnie lub wiosenne dni wolne? Teraz możemy organizować je bez ograniczeń i obaw, że dzieci nie będą nadążać nad dorosłymi. Elektryczny napęd sprawi, że wszyscy będziemy mogli jechać jednym tempem bez względu na uwarunkowania kondycyjne. Rowery trekkingowe wymuszają nieco bardziej pochyloną pozycję od miejskich, a także mają węższe koła sprawdzające się na utwardzonych i nieutwardzonych powierzchniach.
  • Górskie rowery elektryczne – ta grupa rowerów jest skierowana do osób uwielbiających adrenalinę związaną z przejazdami górskimi, często niebezpiecznymi szlakami. Jeśli lubimy z nich zjeżdżać, a wjeżdżanie pod górkę jest dla nas tylko koniecznością pozwalającą osiągnąć cel, możemy ułatwić sobie życie i czerpać jeszcze więcej przyjemności z rozrywki. Takie rowery zostały przystosowane do jazdy w trudnych, wymagających warunkach.

Bateria do roweru elektrycznego

Jednym z kluczowych aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas kupowania roweru elektrycznego, jest żywotność zastosowanej w nim baterii. Im jest większa, tym lepiej – na jednym naładowaniu będziemy mogli bowiem korzystać z elektrycznego wspomagania na większych trasach. Pojemność baterii wyrażana jest w watogodzinach (Wh) lub amperogodzinach (Ah) – dostępne są zarówno rowery pozwalające na przejechanie maksymalnie 60-80 km na jednym naładowaniu, jak i takie, których zasięg to nawet 150 km! Szukając roweru dla siebie, weźmy pod uwagę długość tras, jakie będziemy przemierzać, pamiętając, że im większa jest bateria, tym więcej waży!

Umiejscowienie silnika – na jakie się zdecydować?

Jak już wspomnieliśmy, w rowerach elektrycznych maksymalna moc silników wynosi 250 W. Wybór jednośladu pod tym względem nie wydaje się zatem być skomplikowanym. Jednak w przypadku rowerów elektrycznych istotny jest jeszcze jeden aspekt – miejsce, w którym silnik został zamontowany. Co mamy do wyboru?

  • Silnik w przedniej piaście – takie rozwiązane jest stosowane przede wszystkim w rowerach miejskich, ponieważ generuje największe ryzyko wpadania w poślizg, co na utwardzonych powierzchniach miejskich zdarza się najrzadziej, a dodatkowo jest najmniej niebezpieczne.
  • Silnik w tylnej piaście – tak zamontowany silnik z kolei w bardzo efektywny sposób chroni przed poślizgami, a z tego względu zaleca się go przede wszystkim do jazdy w terenie. Ten rodzaj montażu silnika jest stosowany najczęściej ze względu na niewielką liczbę wad – system ten mocno obciąża tylne komponenty i zapewnia słabe wyważenie roweru – oraz stosunkowo niską cenę.
  • Silnik centralny – umieszczenie silnika pośrodku roweru jest zdecydowanie najlepszym wyborem, zapewniającym jego idealne zrównoważenie o optymalną pracę samego silnika. To najlepszy wybór dla osób, które będą się poruszały po wymagających trasach, jednak należy mieć świadomość, że jest to także opcja najdroższa.

Dodatkowe wyposażenie i parametry – na co zwrócić uwagę?

Co jeszcze może okazać się istotne podczas poszukiwania idealnego roweru elektrycznego?

  • Dodatkowe wyposażenie – w zależności od modelu, rowery elektryczne mogą być bogate w akcesoria, które okażą się wyjątkowo przydatne w codziennym życiu. Warto sprawdzić, czy mają one takie elementy jak błotniki, oświetlenie, osłony na łańcuchy, podpórki czy bagażniki – dzięki nim od razu jesteśmy gotowi na rowerową wycieczkę!
  • Nośność – zanim kupimy rower elektryczny, upewnijmy się, że będzie on dla nas odpowiedni. Sprawdźmy, jaką maksymalną wagę mogą mieć użytkownicy jednośladu, by móc się na nim poruszać bez ryzyka jego uszkodzenia.
  • Waga roweru elektrycznego – rower powinien być lekki i wygodny w codziennym użytkowaniu. Jednak w przypadku modeli elektrycznych musimy pamiętać, że w ogromnym mierze za wagę pojazdu odpowiada bateria.
  • Materiał wykonania – popularne konstrukcje stalowe są solidne, ale sporo ważą. Aluminiowe są dużo lżejsze i cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia. Jednak prawdziwym hitem są obecnie ramy z włókna węglowego o rewelacyjnych parametrach – tu jednak należy przygotować się na spory wydatek.

Rowery elektryczne zajmują coraz większe pole na rynku jednośladów – są doceniane za możliwość zdrowej, sportowej rekreacji, ale bez konieczności podejmowania zbyt wymagającego dla wielu wysiłku. To właśnie takie jednoślady mogą okazać się przyszłością w wiecznie zakorkowanych i ginących w smogu miastach – dzięki nim zadbamy o swoje zdrowie, kondycje i otoczenie!


Kategorie: Trasy Długie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany