Sięgając do historii tandem na początku wyglądał prawie jak współczesny rower tego typu. Posiadał łańcuch oraz zębatkę. Za jego wynalazcę uważa się Leonarda da Vinci. Świadczy o tym narysowany przez niego szkic z XVI wieku. Niestety nie doczekał się on natychmiastowej realizacji, gdyż odkryto go około pół wieku temu. Tandem należy do pojazdów, które są przeznaczone dla dwóch osób. Rowerzyści siedzą w układzie jeden za drugim. Standardowy tandem posiada podobnie jak rower jednoosobowy, jedną ramę i dwa koła. Różnica wynika z tego, że każda z osób ma własną: kierownicę, siodełko i pedały. Występują tandemy przeznaczone dla większej liczby osób.
Udział w napędzaniu roweru mają obie osoby. Z kolei kieruje rowerem zazwyczaj osoba z przodu. Spotyka się rowery specjalistyczne przeznaczone dla osoby dorosłej z dzieckiem lub niepełnosprawnej z opiekunem, w których można przełączać kierowanie rowerem bądź tylko osoba siedząca na tyle ma taką możliwość. W każdym z tych przypadków osoba niekierująca wykorzystuje wtedy swoją kierownicę tylko jako oparcie dla rąk. W podobny sposób mogą być również rozłączane lub przełączane układy napędu i hamowania. Spotykane są także tandemy, gdzie na tylnej osi znajdują się dwa koła, jednak nadal takie pojazdy nazywa się rowerami, a nie wózkami rowerowymi z uwagi na wydłużony kształt całego pojazdu. Tandemy budowane są w wersji turystycznej na drogi utwardzone, na kołach od 20″ do 28″, również tandemy szosowe, czyli kolarzówki. Znajdziemy różne wersje wyposażenia, ilości przełożeń i komfortu jazdy.
Zastosowanie tandemu
Tandem ma naprawdę mnóstwo potrzebnych zastosowań. Stanowi on ciekawą propozycję dla osób niewidomych, które ze względu na swoja sytuację nie muszą rezygnować z podróży rowerowych. Tandem pozwala im na jazdę z przewodnikiem, który kieruje. Świetnie sprawdzi się, jako środek podróży w rodzinnych przejażdżkach. Zdarza się, że projektuje się go na więcej niż dwie osoby. Stanowi świetny prezent na wiele okazji. Ważną cechą jest to, że możemy zabrać nim na przejażdżkę swoich dziadków, którzy mogliby sami mieć problemy z jazdą. Podczas trasy jedna osoba może odpoczywać, gdy druga kieruje. Pamiętajmy, że tandem jest trudny przy samodzielnej jeździe ze względu na wagę oraz konstrukcję. Tandem pozwala na wspólne spędzanie czasu, ale wybierając go musimy jeździć po prostych drogach, które nie posiadają zróżnicowanej rzeźby terenu.
Tandem jest świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy jedno z naszych partnerów do jazdy porusza się z mniejszą prędkością. Dlatego pozwala on w przyjemny sposób spędzać czas na przejażdżce dwóm osobom o różnej sile i kondycji, które mogą jechać wspólnie i utrzymywać odpowiednie tempo. Pamiętajmy, że tutaj wspólnie dwie osoby pracują na prędkość, która zazwyczaj wynosi około 25 ? 30 km/h. Z kolei te same dwie osoby na oddzielnych rowerach jechałyby z prędkością 15-20 km/h, ponieważ szybsza musiałaby dostosować się do wolniejszej. Pozytywnym czynnikiem jest mozliwość odpoczywania jednej z osób bez konieczności zatrzymywania się. Dodatkowo tandemy są dosyć rzadkim widokiem na ulicach miast, co nadaje im oryginalności.
W sytuacji, gdy zdecydujemy się na zakup musimy wiedzieć, że średniej klasy tandem kosztuje około 3000 zł. Natomiast jeżeli interesuje nas model z wyższej półki będziemy musieli nastawić się na wydatek rzędu około 6000 zł. Kupując tradycyjny tandem musimy zastanowić się nad sposobem jego przechowywania. Potrzebujemy nieco więcej miejsca niż w przypadku tradycyjnego roweru. Zwłaszcza jeżeli nie mamy własnego garażu i mieszkamy w bloku. Często taki rower nie mieści się do windy. Jego waga zazwyczaj wynosi od 25 do 30 kg. I tym samym jest dwa razy cięższy niż zwykły rower. Na początku musimy przyzwyczaić się do jazdy na nim, gdyż wymaga on specjalnej zwrotności i zgrania podczas omijania przeszkód.
Tandem składany
Podstawą tandemu składanego jest solidna rama, którą złożono z trzech części. Złożenie jej trwa około 1 minutę. Niewielkie wymiary roweru po złożeniu pozwalają na bezproblemowe przewożenie w bagażniku większości samochodów osobowych, przechowywanie oraz przewożenie pociągiem lub autobusem. Kąt nachylenia główki ramy w stosunku do rury pod siodłowej pozwala zająć użytkownikowi wygodną pozycję za kierownicą. Dzięki temu rowerzysta podczas jazdy nie jest pochylony zbytnio do przodu przez co nie są obciążane ręce oraz kręgosłup użytkowników tandemu.
Decydując się na kupno tandemu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- geometria ramy powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika;
- pamiętajmy, że wraz z długością roweru zwiększa się pochylenie sylwetki;
- na tandemie będą jeździły dwie osoby, przez co musi być on uniwersalny, czyli dopasowany zarówno do potrzeb kobiet, jak również mężczyzn;
- hamowanie tandemu ze względu na jego masę jest dłuższe od pojedyńczego roweru, z tego względu przyda się zamontowanie dodatkowego, trzeciego tylnego hamulca, używanego w sytuacjach awaryjnych;
- kierownica w rowerze powinna umożliwić odpowiedni rozstaw dłoni, aby zapewnić stabilne sterowanie, a tym samym bezpieczeństwo;
- jeżeli chodzi o przerzutki to powinny byc one niezawodne i pozwalać pewnie ruszać z miejsca, gdyż jałowy obrót pedałami może wybić nas z równowagi i skończyć się zaklinowaniem łańcucha;
- osoba siedząca z tyłu również powinna korzystać z możliwości zmiany biegów, pozwoli na to montaż manetek na kierownicy z tyłu.