Rower w piwnicy

            Wśród rozterek rowerzystów zamieszkujących miasta występuje problem przechowywania swoich rowerów. Dla posiadaczy domów wolnostojących z towarzyszącymi im zabudowaniami nie ma z tym najmniejszego kłopotu, gdyż zawsze znajdzie się garaż bądź składzik z odrobiną miejsca na pojazd dwukołowy. Natomiast w przypadku mieszkańców zabudowy wielorodzinnej jedynym rozwiązaniem jest przechowywanie roweru na balkonie, klatce schodowej, piwnicy lub w ostateczności lokalu mieszkalnym, jeżeli znajdzie się wystarczająco przestrzeni. Stawianie pojazdu przed blokiem zazwyczaj wiąże się z ryzykiem kradzieży. Dlatego lepiej znaleźć bezpieczniejsze miejsce.

            Na dłuższą metę najlepszym rozwiązaniem będzie piwnica, która często jest niedoceniana. Wielu z nas nie bierze na poważnie myśli, że mogłoby trzymać w niej swój rower. Przecież tak często słyszy się o włamaniach do piwnic. Jednakże dobrze zabezpieczona nie stanowi problemu dla trzymania w niej cennych narzędzi oraz rzeczy.

            Piwnica w typowym polskim bloku znajduje się tuż przy wejściu na klatkę schodową. Wystarczy zejść kilka schodków niżej, aby mieć do niej dostęp. Pomieszczenia piwniczne w zabudowie z lat 70 ? 80 ? tych zazwyczaj są wydzielone przez cienkie ściany. Ich konstrukcja jest lekka i wykonana z cegły lub płyty kartonowo – gipsowej, która przy mocniejszym uderzeniu wypada. Dlatego dla złodzieja nie stanowi żadnego problemu uszkodzenie zamka bądź ściany w celu pozyskania łupu. W większości okienka również nie są okratowane. Na dodatek niektórzy właściciele pozostawiają je otwarte. Ponadto drzwi stanowiące wejście do poszczególnych pomieszczeń są wykonane z drewna i zamykane na zamki, które można łatwo sforsować.

            Posiadając rower, w który zainwestowaliśmy sporą sumę powinniśmy pomyśleć o bezpiecznym miejscu na jego przechowywanie. Piwnica to dobry pomysł. Powinniśmy tylko najpierw odpowiednio ją przygotować oraz zabezpieczyć. Należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe wejścia. Pamiętajmy złodziej stara się znaleźć wyjście na osiągniecie celu. Dlatego my na starcie powinniśmy blokować wszystkie możliwe sposoby wejścia, aby zapobiec wyrządzenia nam straty. Tutaj trzeba zabawić się w złotą rączkę lub ewentualnie poprosić kogoś spośród swoich znajomych, kto mógłby odremontować naszą piwnicę.

            Drzwi stanowią główną zaporę bezpieczeństwa dla naszej piwnicy. Zazwyczaj w zabudowie wielorodzinnej pełnią one rolę prowizorycznego zamknięcia. Typowe drzwi są wykonane z drewna, które można łatwo sforsować. Przymierzając się do ich zabezpieczenia można wymienić je na nowe lub wzmocnić. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi z drewna obite stalową blachą lub całkowite, stalowe umieszczone w mocnej futrynie. Należy pozbyć się szczelin, które stanowią okazję do użycia łomu. Dla bezpieczeństwa drzwi powinny posiadać dwa zamki. Dodatkowo drzwi mogą posiadać kratownicę w wewnętrznej części. Przy wstawianiu nowych drzwi zewnętrzna ich część nie powinna się specjalnie wyróżniać. Wystarczy, że pomalujemy ją antykorozyjną farbą. Widok nowych drzwi sprawia, że są one prowokacją dla złodzieja. Dlatego celowo zostawmy je niepomalowane, a nawet poniszczone.

            Drugie, na czym się skupimy, to okno. Z pozoru jest to otwór o niewielkich parametrach. Jednakże nie za mały, aby przez nie przejść. Złodziej niewielkiej postury może z łatwością dostać się przez nie lub nakłonić do tego dziecko. Najlepiej zabezpieczyć je przez okratowanie. Z kolei przy wykonaniu krat będzie potrzebny drut o grubej średnicy, ponieważ cienkie pręty można przeciąć nożycami. Najlepszym rozwiązaniem będą pręty zbrojeniowe, których średnica wynosi 18 ? 22 mm. Należy rozmieścić je w pionie i poziomie, przy wcześniejszym przygotowaniu otworów. Odległość po między prętami powinna wynosić 15 cm. Dodatkowo wykonane otwory zalewamy zaprawą cementową, aby wzmocnić konstrukcję. Koszt prętów ze stali zbrojeniowej o średnicy od 18 do 25 mm to około 2 zł za 1 kg. Jeżeli nasze okno wymaga wymiany można zastąpić je oknem stalowym do piwnic dwuskrzydłowym Sd2, ocynkowanym Wolfa.

f-wolfa-okna-stalowe-do-piwnic-dwuskrzydlowe-sd2-ocynkowaneOkno stalowe do piwnicy
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Zabezpieczenie jest wygodnym rozwiązaniem. Gęste oczka blokują widok na przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu piwnicznym. Ponadto posiadają podwójne zabezpieczenia antywłamaniowe, nawet przy otwartym skrzydle szklonym. Dostępne są w różnych rozmiarach do wyboru.

            Warto zauważyć, że istotną kwestią jest zapewnienie prawidłowej wentylacji w piwnicy. Trzeba sprawdzić czy okno jest szczelne i nie cieknie nim woda. Dodatkowo czy ściany przy podłodze nie są wilgotne. Jeżeli wszystko wskazuje na to, że w pomieszczeniu jest obecna wilgoć, szybko należy zwalczyć problem. Trzymanie roweru w takim środowisku spowoduje jego korozję i niszczenie mechanizmów. W celu podjęcia kroków zabezpieczenia piwnicy przed wilgocią trzeba sprawdzić, czy jest w niej otwór wentylacyjny. Może wymagać on oczyszczenia lub sprawdzenia ciągu. W sytuacji braku wentylacji trzeba zamontować kratkę wentylacyjną zaopatrzoną w wentylator wspomagający przepływ świeżego powietrza. Wilgotne ściany trzeba skuć i osuszyć. Zajmuje to kilka dni. Następnie trzeba zabezpieczyć mur przed ponownym nasiąkaniem wodą. Do tego pokrywamy go folią w płynie, która po wyschnięciu stanowi barierę nieprzepuszczalną dla wody. Skuty tynk trzeba później uzupełnić.

f-atlas-folia-w-plynie-woder-e-5-kgFolia w płynie
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

            Ściany osuszone i zabezpieczone przed wilgocią stanowią dobrą bazę pod kolejne ich wzmocnienie. Sprawdźmy czy spoiwo między cegłami nie kruszy się i szczeliny wychodzą na sąsiednie pomieszczenie. Zbadajmy czy nie są wykonane z płyt kartonowo-gipsowych. Jeżeli przy stuknięciu młotkiem odgłos jest pusty to mamy do czynienia z bardzo słabą ścianą. Zanim podejmiemy kroki naprawy ścian dowiedzmy się jak to wygląda ze strony spółdzielni mieszkaniowej. Czy generalnie można robić takie rzeczy bez pozwolenia. Najlepiej, żeby ściana była wykonana z cegły o grubości 12 cm. Cienkie ściany wzmocnimy poprzez zabudowanie prześwitów połówkami cegły na zaprawę cementową bądź murując całą ściankę od nowa z cegły.

            Pamiętajmy, że warto jest ponieść dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem naszej piwnicy niż wydatek na kupno nowego roweru. Zwłaszcza, że oprócz naszego dwuśladu możemy w niej przechowywać inne rzeczy, na które nie mamy miejsca w mieszkaniu.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

1 komentarz

  1. Jesli boimy się, że ktoś ukradnie nam rower z piwnicy to możemy umieścić na nim mały nadajnik, który powiadomi nas na telefon że ktoś próbuje go ukraść.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany