Rower może być wyposażony w hamulce tarczowe lub hamulce typu v-brake. Dobrej jakości hamulce tarczowe (takie jak: Shimano, Avid, Hayes), są lepsze w działaniu niż hamulce typu v-brake. Serwisowanie takich hamulców wymaga poświęcenia mniej uwagi i częstotliwości, jednak wyregulowania co jakiś czas może wymagać odległość klocków hamulcowych od tarczy. W zależności od producenta spotkać się możemy z różną konstrukcją hamulców, a co za tym idzie przed regulacją należy znaleźć instrukcję do naszego konkretnego modelu. Kilka ogólnych i najczęściej spotykanych zaleceń przedstawię poniżej.
W przypadku hamulców mechanicznych, w których klocki hamulcowe są aktywowane za pośrednictwem linki, odległość klocków od tarczy regulowana jest przez pokrętło znajdujące się na zacisku hamulca. Zacisk hamulca to element, w którym znajdują się klocki hamulcowe. Niektóre hamulce hydrauliczne, czyli te gdzie w miejscu linek używany jest płyn hamulcowy, posiadają śrubę na klamce hamulca. Wyróżnić wśród hamulców hydraulicznych można takie, które wyposażone są w pokrętło, znajdujące się na zbiorniczku pompki i można go przestawiać w trakcie jazdy.
W hamulcach hydraulicznych możliwe jest tarcie klocków o tarczę,w momencie kiedy za mocno zostaną wypchnięte tłoczki. Jeśli do tego dojdzie, należy wcisnąć tłok do środka. W tym celu wyjmujemy klocki i z pomocą czegoś plastikowego lub drewnianego wpychamy tłok do środka. Używamy przedmiotu plastikowego lub drewnianego, a nie metalowego, tak by niczego nie odgiąć. Należy przy tym zachować ostrożność i zrobić to z wyczuciem, kończąc zakładamy klocki i rower jest gotowy do jazdy.
Konstrukcje dwutłokowe firmy Shimano, charakteryzują się tym, że często tłoki nie chcą się całkowicie chować. W wyniku wystawania tłoków, klocki trą o tarczę. By zapobiec tego typu procederowi powinniśmy naoliwić tłoczki. W tym przypadku, podobnie jak wcześniej, zdejmujemy kocki, za pomocą czegoś plastikowego przytrzymujemy jeden z tłoków i wciskamy klamkę hamulca. Tu może nam się przydać czyjaś pomoc, bo jednoczesne przytrzymanie tłoków i wciskanie klamki hamulca, może być dość ciężkie do wykonania. W wyniku naszych działań wysunie się drugi tłoczek i wtedy będzie go można spokojnie nasmarować. Do nasmarowania można użyć choćby oleju do łańcucha. Następnie wpychamy tłoczek do zacisku i podobnie postępujemy w przypadku drugiego tłoczka.
Hamulce tarczowe
Kliknij i sprawdź ceny!
Zawarte w tym wpisie porady są dość ogólne. Szczegółowe instrukcje dotyczące serwisowania hamulców tarczowych bez większych problemów znajdziemy na stronach producentów, choćby w przypadku takich firm jak: Shimano, Avid, Hayes. Także podstawowe informacje są powyżej a w przypadku szczegółowych opisów należy się przenieść na stronę producentów.
2 Komentarzy
Mateusz
Może i jestem staroświecki ale zdecydowanie wolę hamulce v-break, kupiłem raz dobre hamulce tarczowe i po miesiącu przestały spełniać swoją funkcję.
Grzegorz
Ludzie, trzymajcie się z daleka od hydrauliki! Chyba, że lubicie jeździć z wiecznie przyblokowanymi hamulcami. Naprawia się je dłużej, niż się jeździ, lecz z krótkotrwałym skutkiem!