Przed rozpoczęciem wiosennego sezonu warto zatroszczyć się o swój rower. Dokładny przegląd to tak naprawdę podstawa komfortowej jazdy oraz bezpieczeństwa. Niezależnie od długości planowanej trasy, przed wyruszeniem bardzo ważne jest uważne skontrolowanie wszystkich najważniejszych elementów roweru. Można to zrobić samodzielnie, jak i skorzystać z pomocy specjalisty. Jak przygotować rower na wiosnę? Przede wszystkim z głową.
Czystość to podstawa
Jeśli Twój pojazd przeszedł przez naprawdę trudne trasy, może nie wyglądać najlepiej. Nim przystąpisz do jakichkolwiek czynności, których celem jest konserwacja roweru, dokładnie go wyczyść. Ramę możesz przetrzeć wilgotną szmatką z płynem do mycia naczyń, podobnie jak kierownicę. Łańcuch i kasetę przetrzyj fragmentem materiału lub szczotką bez dodatkowych substancji czyszczących. Aby usunąć brud spomiędzy elementów napędu w kasecie, możesz użyć specjalnego zębatego kolanka. Najbardziej oporne zabrudzenia możesz usunąć przy pomocy odtłuszczacza. Ostatecznym rozwiązaniem jest ewentualne skorzystanie z benzyny ekstrakcyjnej, jednak jest to bardziej agresywny środek, z którym należy postępować bardzo ostrożnie.
Podczas czyszczenia roweru absolutnie nie używaj myjki ciśnieniowej! Może ona uszkodzić ważne elementy Twojego pojazdu.
Bez hamulców się nie zatrzymasz
Sprawne hamulce to jedna z najważniejszych części roweru. Bez nich jakakolwiek jazda jest wyjątkowo niebezpieczna i może skończyć się wypadkiem. Ważnym elementem są tutaj klocki hamulcowe, które regularnie się ścierają, przez co mogą wymagać wymiany. Często dochodzi do sytuacji, kiedy drobne kamyki lub kawałki metalu się w nich zaklinowują, dlatego też należy je usuwać. Warto zwrócić szczególną uwagę na linki, które mają ogromny wpływ na płynność hamowania. Poluzowana linka może skutkować wydłużeniem czasu zatrzymywania pojazdu, a nawet brakiem możliwości zahamowania. Jeśli intensywnie korzystasz z roweru, powinieneś je wymieniać raz do roku – najlepiej właśnie na początek sezonu. Dobrze jest wówczas korzystać z nieco droższych linek ze stali nierdzewnej.
Smarowanie łańcucha i sprawdzenie napędu roweru
Jedną z ważniejszych czynności, które należy wykonać przy rowerze, jest smarowanie łańcucha. Najlepiej wykorzystać do tego olej rowerowy, który wnika nawet w trudno dostępne miejsca. Po nasmarowaniu łańcucha odczekaj kilka godzin, po czym zetrzyj ewentualny nadmiar oleju. Zwróć również uwagę na koła zębate. Ich zużycie powinieneś dostrzec już na pierwszy rzut oka – będą chropowate, a może nawet wyszczerbione. Z kolei stan łańcucha najlepiej kontrolować raz na kilka miesięcy, a jeśli często korzystasz z roweru, to nawet przed każdą dłuższą trasą. To jedna z najważniejszych części Twojego pojazdu, dlatego uważnie sprawdzaj jej stan. Można go ocenić za pomocą przymiaru, czyli dość taniego i prostego narzędzia. Łańcuch wyciera się, a jego zęby zmieniają kształt czasem nawet do tego stopnia, że może się on ześlizgiwać, powodując kolejne problemy, których już prawdopodobnie nie naprawisz samodzielnie. Dlatego często kontroluj stan łańcucha.
Nie omijaj kół roweru
Najbardziej podstawową czynnością przy sprawdzaniu kół roweru jest ciśnienie w oponach. To oczywiście bardzo ważna kwestia, dlatego jeśli czujesz, że powietrza jest za mało, śmiało dopompuj koła. Jest jednak więcej rzeczy, na które warto zwrócić tutaj uwagę.
Koła powinny kręcić się gładko i cicho. Podobnie należy sprawdzić ich centryczność, czyli to czy podczas kręcenia nie przesuwają się na boki. Ważne jest, aby patrzeć tutaj na obręcz, a nie oponę, ponieważ może to spowodować złe skontrolowanie tego aspektu. W kwestii opon warto również spojrzeć na ich stan: czy nie wbiły się w nie jakieś drobne elementy, czy nie ma żadnych przetarć i rozcięć. Zwróć też uwagę na tzw. oplot opony. To część, która przypomina nieco tkaninę. Jeśli wystaje on spod warstwy gumy, należy jak najszybciej wymienić całą oponę. Koło może również wymagać przesmarowania łożyska lub kontroli stożków. Poznasz to po nierównomiernej pracy podczas kręcenia.
Profesjonalne serwisowanie roweru
Kiedy warto skorzystać z serwisu? Najlepiej wtedy, gdy nie masz pewności, że poprawnie wymienisz daną część lub gdy Twój rower jest uszkodzony, a samodzielnie nie wiesz, jak to naprawić. Z niektórymi sprawami, takimi jak napompowanie kół, czy nasmarowanie łańcucha spokojnie można poradzić sobie samodzielnie. Jeśli jednak Twój sprzęt ma już swoje lata, od dawna nie był używany lub dziwnie się zachowuje podczas jazdy, lepiej oddaj go w profesjonalne ręce. Dobry rower to mimo wszystko duży wydatek, więc nie warto ryzykować doszczętnym zepsuciem swojego dotychczasowego pojazdu.
Przygotowanie roweru do sezonu – podsumowanie
Podsumowując, najważniejsze czynności, które powinieneś wykonać samodzielnie przed rozpoczęciem sezonu to:
- dokładne wyczyszczenie roweru
- skontrolowanie łańcucha, nasmarowanie go oraz innych komponentów
- sprawdzenie hamulców: linek i klocków hamulcowych
- napompowanie kół i skontrolowanie stanu opon
- zwrócenie uwagi na wszelkie nieprawidłowe zachowania roweru
Jeśli czegokolwiek nie jesteś w stanie zrobić sam, śmiało wykonaj serwisowanie roweru u profesjonalistów. To żaden wstyd, za to gwarancja dobrze przygotowanego do jazdy sprzętu.