Jak zaplanować wycieczkę rowerową szlakiem orlich gniazd? Na jakie atrakcje możemy liczyć? Z tymi pytaniami wbrew pozorom boryka się wielu fanów rowerowych wycieczek. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym tak naprawdę charakteryzują się trasy rowerowe na szlaku orlich gniazd.
Ile jest zamków na Szlaku Orlich Gniazd?
Zacznijmy od początku, a mianowicie nazwy szlaku- pochodzi ona od średniowiecznych zamków wybudowanych przez króla Kazimierza Wielkiego z dynastii Piastów. Zamki te zostały wybudowane w celu ochrony ówczesnego pogranicza polsko-węgierskiego, z tego względu z pewnością przypadną one do gustu zarówno fanom historii, jak i malowniczych widoków. W skład szlaku wchodzi dwanaście zamków. Są to:
- Korzkiew,
- Ojców,
- Sułoszowa,
- Rabsztyn,
- Bydlin,
- Smoleń,
- Pilica,
- Podzamcze,
- Morsko,
- Bobolice,
- Mirów,
- Olsztyn,
Oprócz tego, według niektórych źródeł, do szlaku orlich gniazd są zaliczane również:
- Rudno – ruiny zamku Tenczyn,
- Babice,
- Siewierz,
- Będzin,
- Kraków – Zamek Królewski na Wawelu,
Zamki te są w różnym stanie technicznym- od dobrze zachowanych, po malownicze ruiny.
Jak zaplanować wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd?
W tej kwestii tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od trasy, oraz naszych możliwości. Teoretycznie pokonanie całego szlaku w ciągu jednego dnia jest możliwe, aczkolwiek należy pamiętać, że jest on umiarkowanie trudny. Niezależnie więc od tego, czy chcemy pokonać go w ciągu jednego dnia, czy też nie, to warto określić swoje możliwości fizyczne, oraz sprawdzić, czy nasz rower podoła wyzwaniu- pamiętajmy, że część szlaku ma charakter górski, warto więc pomyśleć o solidnych oponach. Warto również wyznaczyć punkty postoju, w czasie których będziemy mogli odpocząć, napić się, czy też coś zjeść. Doskonale do tego celu nadają się będące na szlaku zamki. Ponadto w czasie tego typu postojów możemy podziwiać uroki średniowiecznej architektury oraz przepiękne krajobrazy.
Czy Szlak Orlich Gniazd jest trudny?
Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest prosta, i tak naprawdę brzmi, to zależy. Najważniejsze są tutaj dwa czynniki, a mianowicie nasza kondycja fizyczna, oraz sprzęt, jakim dysponujemy. Pamiętajmy, że całość trasy pokonuje się w około 660 minut, a więc pokonanie jej jest możliwe w ciągu jednego dnia, ale po pierwsze dystans wynosi 187 kilometrów, po drugie duża część trasy przebiega w terenie górzystym, po drogach gruntowych. Dlatego też osoby o słabszej kondycji fizycznej, często decydują się na pokonanie szlaku etapami. Jeżeli zaś chodzi o sprzęt, to nie ma co się oszukiwać, jeżeli nasz rower jest przystosowany do jazdy miejskiej, może on powodować trudności w czasie pokonywania trasy. Jeżeli natomiast posiadamy rower crossowy, to warto przed wyruszeniem pomyśleć o założeniu mocniejszych opon, co może być przydatne w czasie podjazdów. Biorąc pod uwagę te czynniki, można śmiało powiedzieć, że dla jednych szlak będzie trudny, a dla innych łatwy. Ogólnie jednak przyjmuje się, że Szlak Orlich Gniazd jest umiarkowanie trudny do pokonania.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem NaWakacje.eu