Za oknem robi się co raz zimniej. Oczywiście póki nie spadnie pierwszy śnieg zwolennicy rowerów nadal bedą z nich korzystać. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby jeździć do pracy lub na wycieczki i jednocześnie korzystać z uroków końca jesieni. Przezorni, którzy nie mają zamiaru tracić kondycji rowerowej i ponownie wkroczyć w sezon wiosną z pewnością zaopatrzą się w trenażer rowerowy. Stanowi on rozwiązanie, które pomaga na wszelkie bariery przeszkadzające w jeździe. Należą do nich warunki atmosferyczne, czyli: wiatr, deszcz, śnieg lub oblodzenie. Dodatkowo trenażer spełnia mnóstwo innych ciekawych funkcji, którymi są:
-
rehabilitacja w domu,
-
trening dla sportowców,
-
pomaga zamienić tradycyjny rower w stacjonarny,
-
daje możliwości zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, ponieważ korzystając z niego w domowych warunkach można robić w tym samym czasie coś innego np. oglądać TV lub czytać.
Wiadomo, że na zakup trenażera trzeba przeznaczyć pewną kwotę, ale ten zakup z pewnością się opłaci. Przecież równie dobrze możemy kupić rowerek stacjonarny bądź karnet na siłownię lub fitness. Pamiętajmy, że najważniejszą zaletą trenażera jest możliwość trenowania właściwie o każdej porze dnia i nocy w zaciszu własnego domu. Oznacza to, że nie musimy wychodzić z domu żeby wykonać trening. Kolejną zaletą trenażera jest fakt iż jeździmy konkretnie na naszym rowerze. Odpowiednio dopasowany rower pozwoli nam z pewnością bardziej efektywnie wykorzystać czas treningowy. W przypadku osób, które nie decydują się na zakup trenażera, ale także nie mają czasu na zajęcia fitness, pojawia się opcja kupna roweru stacjonarnego. Niestety takie rozwiązanie jest bardzo drogie, a do tego to kolejny element wyposażenia domu, który zajmuje trochę miejsca. W ofercie rynkowej znajdziemy kilka bazowych typów trenażerów. Wybór powinniśmy kierować opinią wśród osób, które korzystają z tego rodzaju urządzeń. Jednak najważniejsze są nasze potrzeby, ponieważ to one stanowią o decyzji. Modele te powinny posiadać możliwość regulacji oporu, który wynika z toczenia opony po rolce, a także regulacji za pomocą przerzutek. Wyróżniamy kilka rodzajów trenażerów w zależności od charakteru budowy.
Trenażer magnetyczny
Jak sama nazwa wskazuje, cała technika działania opiera się na magnesach, których zadaniem jest stawianie oporu. Układ oporowo – magnetyczny działa na zasadzie zbliżających i oddalających się od siebie magnesów generujących pożądany opór, który możemy regulować przy pomocy manetki na kierownicy
Trenażery rowerowe w najniższych cenach!
Trenażer elektromagnetyczny
Tego typu model łączy w sobie układ magnetyczny i elektryczny. Większość urządzeń wymaga podłączenia do prądu. Z kolei opór jest regulowany za pośrednictwem komputera montowanego na kierownicy roweru.
Trenażer rolkowy
Są zbudowane z trzech rolek oraz ramy scalającej całość. Korzyścią ich stosowania jest symulacja jazdy na rowerze zbliżona do rzeczywistej, gdyż podczas całego treningu poza pedałowaniem musimy utrzymać równowagę tak jak w przypadku jazdy na zewnątrz. Cały nasz organizm pracuje analogicznie jak podczas normalnej jazdy rowerem. W konsekwencji nasz układ mięśniowo-szkieletowy zmuszany jest do stałego wysiłku. Rowerzysta jest zobligowany do utrzymania odpowiedniego stopnia równowagi i koncentracji. Większość współczesnych rolek treningowych ma paraboliczny kształt, znacznie ułatwiający utrzymanie równowagi podczas jazdy. Do niedawna głównym minusem tego typu trenażerów było brak możliwości ustawienia jakiegokolwiek oporu, oczywiście poza regulacją przełożeń. Na potrzeby uzytkowników producenci tworzą coraz więcej modeli wyposażonych w układ oporowy, a nawet podłączenie do komputera i wyświetlanie wirtualnej trasy. W trenażerach rolkowych możemy spotkać się z systemami oporu magnetycznego, elektrycznego i elektromagnetycznego.
Trenażer mocowany na tylne koło
Zbudowany jest z metalowej lub aluminiowej ramy do której przypinamy rower. Jegą zaletą jest stabilność całej konstrukcji . Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie treningu w sposób komfortowy bez obaw o cenne wyposażenie naszego domu. Poza ramą do której mocowany jest rower, trenażery tego typu posiadają system oporowy mocowany w taki sposób by generowały opór na tylnym kole. W przeciwieństwie do trenażerów rolkowych przednie koło stoi stabilnie na podłodze lub specjalnej podstawce. Większość tego typu urządzeń uniemożliwia nam dynamiczną pracę ciała i roweru podczas jazdy. Chociaż na rynku pojawiają się udoskonalone wersje pozwalające wprawić sylwetkę kolarza tak jak w rzeczywistej jeździe.
Trenażer powietrzny
W tym urządzeniu siłą wpływającą na odczuwalny opór jest powietrze. Specjalny system wiatraków generuje opór, który wzrasta razem z prędkością rowerzysty. Wadą tego typu urządzenia jest bardzo duży hałas, który emituje.
Zastanawiając się nad kupnem trenażera zazwyczaj staramy się dostosować go do średnicy koła. Urządzenia są tak zbudowane, że mieszczą oponę w przedziale 20-29 cali. Wystarczy tylko w zależności od modelu zmienić kąt ustawienia ramy trenażera lub też zastosować specjalnie przygotowane przez producenta adaptery. Postępowanie to odbywa się w sposób intuicyjny i nie wymagający większych umiejętności. Po odpowiednim dopasowaniu trenażera w zależności od sprzętu na jakim jeździmy powinniśmy bezwzględnie zastosować specjalną oponę podczas treningu. Pozwala ona na cichą pracę, a także mniejsze zużycie w stosunku do klasycznych opon szosowych. Rolka trenażera podczas intensywnej pracy kolarza bardzo mocno się nagrzewa, a to z kolei wpływa na trwałość opony szosowej. Dodatkowo nie ślizga się ona po rolce trenażera co zdarzało się w przypadku zwykłych opon szosowych. W przypadku rowerów górskich typu MTB zakup tego typu opony jest niezbędny ponieważ bieżnik w oponach górskich stawia bardzo duży opór, hałasuje i szybko się zużywa.