Wspornik siodełka jest to element, który znajduje się pod siedziskiem. Pełni on rolę łącznika po między siodełkiem, a ramą. Dodatkowo pozwala na regulację pozycji w wariantach: góra-dół, przód-tył oraz pod różnym kątem nachylenia.
Tak jak wszystkie mechanizmy w rowerze wspornik siodła również przeszedł metamorfozę od momentu zastosowania pierwszych modeli. W starszych i tańszych rowerach występuje sposób montowania siodła złożony ze stalowej rury oraz z jarzma, czyli elementu ściskającego pręty siodła poziomą śrubą z sześciokątną nakrętką. Warto zwrócić uwagę, że regulacja tego typu mocowania jest trudniejsza w porównaniu do obecnie stosowanych wsporników jednoczęściowych ze zintegrowanym jarzmem. Dodatkowo samo jarzmo w wyniku swojej pracy ulega poluzowaniu.
Ogólnie występują dwa typy wspornika siodełka.
Pierwszy posiada zacisk zlokalizowany w osi rury pod siodłowej, który znajduje się nad nią.W drugim rozwiązaniu zacisk jest cofnięty w odniesieniu do pionowej osi rury. Szczególnie skierowany dla rowerzystów czujących się lepiej w pozycji wychylonej do tyłu. W tej kwestii wybór ma znaczenie raczej dla osób, które wyczynowo jeżdżą na rowerze. Wychylenie wspornika do tyłu nie pokazuje rzeczywistego przesunięcia siodełka. Istotne jest jak daleko do tyłu można przesunąć siodełko względem przedniej krawędzi wspornika. Ponadto regulacja siodła w każdym z wariantów jest możliwa przy użyciu jednej lub dwóch śrub imbusowych. Warto dodać, że opcja z dwoma śrubami pozwala na dokładniejszą regulację, jeżeli chodzi o pochylenie siodełka.
Obecnie dzięki stale udoskonalanym mechanizmom na rynku jest dostępnych mnóstwo modeli wsporników do siodeł rowerowych. Producenci w zależności od zastosowanych w nich udoskonaleniach oferują produkty w różnych przedziałach cenowych. Podejmując się kupna wspornika należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby:
- sztywność, wytrzymałość, a zarazem lekkość,
- materiał, z którego został wykonany,
- odpowiednia amortyzacja uwzględniająca obciążenie,
- dopasowanie długości i kształtu do roweru,
- co najważniejsze powinien on być kompatybilny z kategorią roweru. Innych sztyc będziemy używali w rowerach wyczynowych niż miejskich.
Decydując się na zakup nowej sztycy trzeba dowiedzieć się czy jej rozmiar będzie kompatybilny z ramą naszego roweru. W tym przypadku mamy do czynienia z około 17 typami rozmiarów sztyc od 25 do 32,4 mm. Część z nich różni się między sobą o zaledwie 0,1 mm np: 30,8 mm i 30,9 mm. Najpopularniejszymi rozmiarami sztyc podsiodłowych są: 27,2 mm, 31,6 mm
W kwestii wsporników siodłowych, które posiadają wbudowany zacisk sytuacja jest prosta. Natomiast, jeżeli chodzi o sztyce, gdzie oddzielnie trzeba montować jarzmo musimy wziąć pod uwagę jeszcze ich wzajemne dopasowanie. Rolą zacisku jest blokowanie siodełka w rurze podsiodłowej. Dlatego do średnicy sztycy należy dopasować odpowiednich rozmiarów zacisk. W innym wypadku mogą powstawać luzy. Nie istnieje konieczność, ani normy narzucające dopasowanie wymiarowi średnicy sztycy rozmiarów zacisku tzw. obejmy. Dopasowanie sprawdza się najlepiej w praktyce. Jednakże, występują pomoce określające rozmiary zacisków w stosunku do sztyc. Dodatkowo można wybrać zaciski występujące w dwóch wersjach, czyli ze śrubą i z dźwignią. Popularnie w rowerach miejskich, które często zostawiamy przypięte lepiej wykorzystać obejmy ze śrubą. Zapobiegniemy przez to kradzieży siodełka. Jedynym mankamentem jest problem z regulacją wysokości siodełka, z tego względu będzie potrzebne użycie kluczy. Natomiast w rowerach MTB bardziej sprawdzają się zaciski z dźwignią, ponieważ udoskonalą one zmianę wysokości siodełka podczas zjazdów i podjazdów. Z drugiej strony ułatwia ona jego kradzież. W nowoczesnych wspornikach sporą popularnością cieszy się zastosowanie mechanizmu amortyzującego. Stanowi ono pewne udogodnienie, które poprawi komfort jazdy na rowerze.
W obecnej chwili na rynku dostępne są rozwiązania, które pozwalają na regulację siodełka nawet podczas jazdy. Znalazły one zastosowanie w rowerach górskich. Pozwalają one przy podjeździe na podwyższenie siodełka. Natomiast przy zjeździe jest obniżone.
Sr Suntour Amortyzowany wspornik siodła Ncx 27,2 x 350 mm
Godny polecenia amortyzowany wspornik siodła z równoległobocznym systemem amortyzacji działa zgodnie z kierunkiem odpowiednich wektorów sił, jednocześnie zapewniając komfort oraz odciążenie dla kręgosłupa przy wstrząsach. Dzięki takiej konstrukcji mechanizm nie łapie luzów. Zastosowano w nim aluminiową budowę z poprawionym jarzmem, które jest regulowane za pomocą jednej śruby. Natomiast czułość pracy dostosowuje się od dołu wspornika za pomocą śruby imbusowej. Sztyca pracuje w kierunku osi tylnego koła, co dodatkowo zwiększa czułość pracy. Polecany w rowerach miejskich i turystycznych dla pozycji względem podłoża od 60 do 90 stopni. Proponowana seria NCX jest w szczególności przeznaczona dla wysokiej klasy rowerów miejskich i trekkingowych. Ponadto lekka, trwała i sprawdzona aluminiowa konstrukcja gwarantuje komfortową jazdę. Element ma długość 350 milimetrów. Optymalne działanie zapewnia przy obciążeniu 60-100 kg.
Amortyzowane wsporniki firmy Suntour
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Cane Creek Thudbuster Lt Xl 27,2 x 450mm to amortyzowany wspornik siodełka MTB wykonany z aluminium kutego przy obróbce CNC. Zastosowano w nim elastomery. Możliwy skok wynosi 76mm. Natomiast minimalna długość konieczna do montażu (od krawędzi rury podsiodłowej do prętów siodełka) to 172 mm. Maksymalna długość do montażu wynosi 350 mm. Dostępne średnice posiadają 26.8/27.0/27,2 mm. Tego typu sztyca jest polecana przez światowej sławy zawodników uczestniczących w maratonach MTB. Dedykowany jest również do ambitnej turystyki rowerowej. Dodatkowo wspornik jest dostępny w komplecie z zestawem elastomerów o różnej twardości.