Łączność z telefonem komórkowym na trasie to dzisiaj podstawa. Wygodny i funkcjonalny interkom motocyklowy Sena lub Interphone pozwala na bezproblemową komunikację z innymi motocyklistami. Ale na rynku jest znacznie więcej opcji do wyboru. Pewnie zdajesz sobie z tego sprawę, skoro jesteś teraz tutaj i czytasz ten artykuł. Przeczytaj go więc do końca i dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu interkomu na własne potrzeby.
Łatwość odbierania połączeń przychodzących
To jedna z ważniejszych funkcji, jakie powinien mieć dobry interkom. Do takich celów sprawdzi się tak naprawdę każdy dostępny dzisiaj produkt, czy to będzie Bluetooth czy też nie. Urządzenia są na tyle małe i poręczne, że bez przeszkód zadziałają, jeśli są blisko telefonu komórkowego. System operacyjny komórki też nie odgrywa tutaj większej roli. Rozwiązania Interphone na przykład będą 100% kompatybilne z każdym modelem smartfona. Tak więc odbieranie połączeń, słuchanie muzyki czy radia to dzisiaj gwarantowane standardy, a i obsługa przycisków kontrolnych w rękawicach nie powinna stanowić problemu.
Problemem może być natomiast słaba bateria danego modelu. To trzeba sprawdzić w pierwszej kolejności. Czas czuwania, czas rozmów oraz pojemność mAh (amperogodziny). To są wskaźniki potrzebne do oceny funkcjonalności baterii. Tanie i słabsze interkomy motocyklowe mogą być wypchane dodatkowymi funkcjami, lecz ich bateria nie pozwoli nawet na pół dnia jazdy. Wówczas nie będziesz w stanie odebrać pilnego połączenia lub komunikatów od nawigacji satelitarnej, więc dokładnie sprawdź realną moc baterii zainstalowanej w bezprzewodowych interkomach, jeśli takie cię akurat interesują.
Interkomy motocyklowe dla grup zorganizowanych
Jeśli będzie was więcej niż dójka motocyklistów, trzeba na wybór interkomu spojrzeć nieco inaczej. Choć rozwiązania bezprzewodowe Bluetooth są zgrabne i dobrze działają na bliskich dystansach, to jednak interkomy przewodowe pozostają bardziej wydajne. Po pierwsze dają znacznie większą gwarancję dobrej jakości połączeń w większej grupie motocyklistów. Po drugie żywotność baterii jest w tym przypadku dużą zaletą. W porównaniu do wielu urządzeń całkowicie bezprzewodowych, dobry interkom motocyklowy nie padnie po kilku godzinach i nie trzeba będzie ciągle myśleć o jego ładowaniu.
Zasięg interkomu
Możliwość połączenia z więcej niż dwoma motocyklistami to ważna rzecz, ale podczas wyboru sprzętu trzeba zwrócić uwagę na faktyczny zasięg, jaki oferuje interkom. Czasami może się okazać, że jest on bardzo krótki i wystarczy do komunikacji na krótkich dystansach. Ale prawdą jest, że jeden z członków ekipy może się trochę oddalić. Wówczas kiepska jakość sygnału ma całkiem spore znaczenie. Do tego musisz wziąć pod uwagę coś takiego jak przerwy w połączeniu. Nagłe, krótkotrwałe i dogłębnie irytujące. To jest częsta sprawa w przypadku urządzenia, które posługuje się wyłącznie sygnałem Bluetooth.
Kompatybilność
Wadą bardziej wydajnych modeli przewodowych często jest niestety to, że są one kompatybilne tylko z wybranymi kaskami. Niejeden motocyklista kupił wysokiej jakości interkom tylko po to, aby w domu przekonać się, że coś jest tutaj nie tak. Niektórzy w takiej sytuacji lekko modyfikują to i owo, aby jak najlepiej dopasować do siebie sprzęt, podczas gdy inni decydują się zwrócić towar do sklepu i kupić coś innego. To jednak bywa uporczywe, jeśli kupiło się interkom z myślą o najbliższym weekendzie w górach. W związku z tym dokładnie sprawdź, czy interesujący cię interkom aby na pewno będzie pasował do twojego kasku.
Jeśli o kompatybilność sprzętową chodzi, powinieneś się również zorientować w tym, co już posiadają twoi towarzysze podróży motocyklem. Najlepiej jest, gdy cała ekipa ma te same lub przynajmniej zbliżone rozwiązania do komunikacji. Niekiedy lepszym wyborem jest dostosowanie się do grupy, niż zakup droższego modelu na własny rachunek. Warto więc zasięgnąć języka, jak to mówią, przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Montaż interkomu na kasku motocyklowym
Przewagą rozwiązań całkowicie bezprzewodowych jest właśnie to, że pasują do każdego kasku i bardzo łatwo jest je zainstalować. Modele, które używają Bluetooth wyłącznie do komunikacji z telefonem, a nie innymi motocyklistami, wymagają więcej pracy. Są też nieco mniej wygodne. Jeśli więc komuś szczególnie zależy na udogodnieniach, powinien sięgnąć za mocny interkom bezprzewodowy. Ale może się to odbyć kosztem jakości połączeń i żywotności baterii.
Jak widać, nie ma jednego, idealnego rozwiązania. Każdy interkom motocyklowy ma swoje plusy, choć znajdą się przy nim i dość konkretne minusy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Na samotne wypady lub we dwójkę wczas letniego popołudnia rozwiązania Bluetooth mogą w zupełności wystarczyć. Na dłuższe eskapady w teren wraz z grupą zmotoryzowanych przyjaciół lepszy może okazać się jednak system z kabelkiem. Cenowo też wypadnie lepiej, ponieważ technologie 100% bezprzewodowe są z reguły droższe.